Jak zatočit se stresem ze zkoušek

Jste velký stresař a víte, že nesnášíte tyto záležitosti pod tlakem dobře? Jak si zachovat chladnou hlavu, jak nepropadnout panice a jak se zachovat, když ztrácíte hlavu? Otázky na tyto odpovědi vám předložíme v následujícím článku.

·         Malé množství stresu
Určitě to znáte. Jednou za čas se vyskytne den, kdy jste prostě celá napjatá, nevíte, kam dřív skočit, pracujete v časovém presu, nedokážete se soustředit a máte pocit, že vám všechno padá na hlavu.

Ovšem nakonec všechno zvládnete a stihnete a potom je vám dobře a jste na sebe pyšná, protože jste to všechno zvládla. To je stres v malém množství, který je dá se říct přirozený a zdravý. Ovšem pokud stres trvá delší dobu, třeba i několik týdnů a ne a ne polevit, začne to našemu tělo i naší psychice hrubě škodit.

Jak se tedy vyrovnávat se stresem?

–          Štěstí připravenému přeje
Nesmíte nic podcenit. Pokud budete vědět, že jste připravená a že jste udělala vše, co bylo nutné a vše, co bylo ve vašich silách, nebudete mít pocit, že jdete na porážku. S přípravou si dejte záležet a připravujte se průběžně, ne noc před zápočtem, zkouškou nebo pohovorem.

–          Dávejte si pauzy
Běžte si zakouřit, pokud kouříte, nebo si dejte kávu, čaj, či se jenom projděte po bytě. Pusťte si film, odreagujte se. Příprava je důležitá, ale také pamatujte na to, že aby se mozek soustředil, musí občas i odpočívat.

–          Spánek
Ačkoli se to nezdá, spánek vám v učení pomáhá nejlépe. Během hlubokého spánku se totiž třídí informace, které se do mozku ukládají z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Navíc tělo uvolňuje, mysl relaxuje a myšlení opustí stres a napětí, takže další den můžete opět začít studovat.

–          Rituály
Aby se vám učilo nebo připravovalo na zkoušku lépe, zaveďte si rituály. Může to být něco pro štěstí, ale může to být také postup při učení. Důležité je, najít si vlastní rytmus, který vám bude vyhovovat.
 

Related Posts

© 2024 Stavir - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress