Vzhledem k nechutným cenám mobilního připojení k internetu se žádná domácnost neobejde bez pevné přípojky. Poskytují velmi vysoké rychlosti, značnou stabilitu a obvykle i možnost neomezeného stahování bez omezení, a to vše při relativně nízké ceně. Alespoň se nás o tom snaží přesvědčit firmy, které tyto služby poskytují, pravda to může být, ale také nemusí. Jak vybrat nejlepší připojení se vám pokusím nastínit v dnešním článku.
Optické/metalické připojení – jedna z výhod paneláku
Pravděpodobně nejlepší možnost připojení k internetu je dostupná prakticky pouze v panelákových zástavbách. Nejrůznější firmy v těchto oblastech v raných letech 21. století využily astronomických cen tehdy ještě Českého Telekomu a začaly stavět vlastní sítě. Jedná se o nejrychlejší dostupné připojení, obzvláště v případě, že operátor má většinu sítě postavenou na optických kabelech. Pokud máte možnost tohoto připojení k internetu, obvykle není moc co řešit, minimálně ho vyzkoušejte. Výhodou je také nízká cena, a to jak v absolutních číslech, tak i vztažená k rychlosti.
Tento typ připojení má jen jednu nevýhodu, sítě některých operátorů bývají šité horkou jehlou, a pokud poskytovatel do sítě pravidelně neinvestuje, projeví se to na spolehlivosti. Proto se ptejte na zkušenosti svých známých a sousedů, ale nedejte na drby staré několik let, za tuto dobu mohl vlastník síť kompletně přebudovat.
Kabelová televize – spolehlivost především
Další typ připojení, ke kterému má přístup jen menšina domácností, ale vyplatí se o něm přemýšlet. A co navíc, připojení k internetu nebývá podmíněno nutností platit i za kabelovou televizi. V České republice má monopolní postavení UPC, jehož připojení je z nejrychlejších a nejstabilnějších, jaké můžete mít, operátor si ho ale nechá zaplatit. Navíc je tabulková rychlost tak vysoká, že ji málokdo využije. Obvykle se vyplatí vyjednávat, ceníková cena není konečná. Lokálně se můžete také setkat s menšími firmami, které nabízejí výhodnější cenu při stále více než dostatečné rychlosti.
To, že se jedná o pravděpodobně nejspolehlivější připojení, je dáno několika faktory. Předně, internet jde po stejné síti, jako televize, u které nepřichází v úvahu výpadky. Koaxiální kabel má značnou datovou propustnost. Technologie pro tento typ připojení je značně drahá a komplikovaná, díky čemuž ji vyrábí jen pár firem, paradoxně se i toto kladně podepisuje na spolehlivosti. Nevýhodou je možnost rušení koaxiálního kabelu po cestě, v případě problémů s tímto připojením je třeba konzultace s vaším poskytovatelem, který by to měl řešit.
xDSL – nejrozšířenější z nouze ctnost
Tento typ připojení může mít prakticky každý, využívá totiž klasické telefonní vedení. Toto vedení ale nikdy nebylo určeno k přenosu dat, díky čemuž má DSL internet jedinou výhodu, kterou je dostupnost. Rychlost připojení se liší podle vzdálenosti vaší přípojky od ústředny, právě z tohoto parametru vychází technologie, kterou operátor může použít. Slovíčko „až“ by u této technologie mělo být červeně a třikrát podtržené, maximální rychlosti téměř nikdy nedosáhnete. Složitou terminologií vás nebudu zatěžovat, pokud ale bydlíte na vesnici, o maximální rychlosti 100 Mbit/s si můžete nechat jen zdát.
Bohužel málokdo ví, že tento typ připojení není vázán na O2. Na českém trhu funguje několik společností, které nabízí totéž na stejném vedení, někdy za podstatně lepších podmínek. Rozhodně se vyplatí některé tyto společnosti kontaktovat, obzvláště pokud máte vyšší nároky, navíc ušetříte.
Bezdrátové Wi-Fi – loterie, která se může vyplatit
Výše zmíněnému drahému připojení konkurují menší poskytovatelé, kteří k vám data dopraví bezdrátově. Základem sítě je základna – vysílač, který je (již obvykle kabelem) připojen na páteřní síť. Na svém domě pak máte přijímač, který komunikuje právě se základnou. Právě díky tomu, že operátor nemusí vést kabel až k vám, se jedná o levnější variantu.
Tento typ připojení může být rychlejší než DSL při zachování stability, od operátora to ale vyžaduje použití kvalitní a drahé techniky. Nutno dodat, že i tito menší poskytovatelé do technologie za poslední roky investovali, kvalita sítí ale značně kolísá. Setkat se můžete s bezchybným připojením (což je naštěstí stále častější možnost), ale pomalé připojení, které bude padat při sebemenším dešti, bohužel stále není výjimkou. Opět se vyplatí dát na reference sousedů, avšak v tomto případě záleží i na umístění vašeho domu. K jakýmkoli problémům by se měl poskytovatel hlásit a řešit je, pokud tak neudělá, utíkejte pryč, lepší už to nebude. Což lze ostatně říci obecně u všech druhů připojení.